Meditsiini ajakirjanik Michael Mosley uurib e-sigareti kasvutrendi ja küsib, kas need on ohutumad kui tavasigaretid?
Esimene asi, mida tuleb mõista on see, et suitsetamine ja veipimine on väga erinevad tegevused.
Suitsetamisel põletatakse tubakat, mille tulemusel eraldub väga kiirelt suur doos sõltuvust tekitavat nikotiini. Kuid nikotiin ei ole veel kõige suurem probleem, sest koos nikotiiniga hingab suitsetaja sisse rohkem kui 4000 toksilist kemikaali, mis tõstavad südamehaiguste, vähi ja teiste tõsiste haiguste teket.
Elektrooniline sigaret aga põletab vedelikku, et moodustada aur, mida hingatakse sisse suitsu asemel. Aur koosneb nikotiinist, erinevatest maitsetest ja teistest kemikaalidest.
Testides tuli välja, et kui kasutada nikotiiniga e-sigareti vedelikke, siis e-sigareti kasutajad saavad sarnase doosi nikotiini nagu tavasuitsetajad.
Kuid märgatav eelis e-sigareti veipijal tavasuitsetaja ees tuleb aga sisse, kui veipijatelt ja suitsetajatelt võetakse süsinikmonooksiid ja acroleini testid. Süsinikmonooksiidi seostatakse südamehaigustega ja acroleini seostatakse vähi ja kopsuprobleemidega.
Testides oli veipijatel ehk e-sigareti kasutajatel tunduvalt väiksemad süsinikmonooksiidi ja acroleini tasemed, sarnased mida võib leida mittesuitsetajatel.
Lisaks kaasneb suitsetamisega alati risk passiivsele suitsetamisele, kuid e-sigareti kasutades ei leitud ühtegi asitõendit, et e-sigareti kasutaja poolt välja puhutud aur mõjutaks tema ümber istuvaid inimesi.
Testide järgi võib väita, et e-sigaret on kordades ohutum kui tavasigaret. Kuid kindlasti oleks vaja läbi viia veel laialdamased uuringud.
Allikas: https://www.youtube.com/watch?v=huvPuCYoBGs
.