1. Tunne oma e-sigareti akut
Kõige ohtlikum veipimise juures on liitiumioonaku, mis leidub pea kõikide e-sigarettide sees. Enamasti on e-sigareti akud loomulikult väga usaldusväärsed, kuid see ei pruugi nii olla, kui akut koheldakse või kasutatakse valesti.
Paljudel reguleeritud e-sigarettidel on sisseehitatud akud, mis ise automaatselt võimsust reguleerivad. Kui aga asendatavaid akusid kasutada või näiteks ise coile ehitada, tasub kindlasti omale selgeks teha elementaarne, et kasutades akud sind ega teisi ohtu ei seaks. Üks kindel reegel, millega tasub arvestada on, et mitte kunagi ei tohi lasta oma ehitatud seadme tühjakslaadimise kiirust suuremaks kui on aku maksimaalne tühjakslaadimise kiirus. Akudel on tavaliselt kirjas maksimum tühjakslaadimise kiirus (amprites), kui ei ole, siis tuleks see kindlasti välja uurida.
Kohtle e-sigareti akusid hästi!
2. Ära kasuta kasutatud e-vedeliku pudeleid teiste ainete/vedelike hoiustamiseks
Üks veipija arvas kunagi, et hea mõte oleks kasutada kasutatud e-vedeliku pudelit vürtsikastme pudelina, et sealt kastet siis söögi peale tilgutada. Hiljem pesi ta e-vedeliku pudeli kastmest puhtaks ja kasutas seda uuesti e-vedeliku hoiustamiseks. Uut vedelikku kasutama hakates oli vedelikul aga kummaline maitse juures. Kord kui kasutad e-vedeliku pudelit mõne teise aine/vedeliku hoiustamiseks, ÄRA KASUTA seda enam uuesti e-vedeliku hoiustamiseks vaid osta lihtsalt uus pudel.
3. Ära kanna akusid taskus!
Lisaakude kaasaskandmine taskus võib tunduda hea ideena, sest kellelegi ei meeldi, kui aku saab poole päeva pealt tühjaks ja varu kaasas ei ole. Kui sul on taskus aga lahtiseid sente või võtmeid, võivad need kogemata negatiivse ja positiivse otsa kokku ühendada, mis võib tekitada akus lühise. Sellise olukorra vältimiseks on mõistlik hoida akusid spetsiaalses karbis/silikoonümbrises või lihtsalt enne e-sigareti taskusse pistmist veenduda, et seal parasjagu midagi muud ei oleks.
4. Joo vett!
E-sigareti veipimine viib vett kehast välja, seega peaks kõik veipijad regulaarselt vett tarbima.
5. Ära lase seadmetel ülekuumeneda
E-sigaretti pidevalt kasutades on täiesti tavaline, et seade soojeneb. Kui e-sigaret läheb ebameeldivalt kuumaks, siis on aeg lasta seadmel puhata. Akud lähevad kuumaks, kui neid ülekasutatakse. Kui e-sigareti aku on tulikuum ja seda edasi kasutada, võib aku akuhapet välja ajama hakata ja kui e-sigareti akul on kehv ventilatsioon, võib see halvimal juhul isegi plahvatada.
Kui paned seadme jahtuma ja see ei jahtu maha, siis oleks õige seadmest loobuda ja see ohtlike jäätmete kogumispunkti viia. Ära kunagi viska defektseid akusid prügikasti! Akud on keskkonnale ohtlikud ja võivad prügikastis põlema süttida.
6. Hoia laste ja lemmikloomade eest kättesaamatus kohas
Paljud veipijad kasutavad nikotiiniga e-vedelikke. Nikotiin suurtes kogustes on ekstreemselt ohtlik, seega tuleb kindlasti hoida e-sigarette ja e-vedeliku pudelid peidus laste ja lemmikloomade eest.
Kindlasti on abiks, kui e-vedeliku pudelil on lapselukuga kork.
7. Ära jäta e-sigarette ega akusid kuuma kätte!
Kui väljas on temperatuur näiteks 25 kraadi, siis autos päikese käes võib temperatuur olla kordades suurem.
Kuumus on aku suurim vaenlane, seega ära jäta seadmeid päikese kätte.
Kuuma ilmaga on soovitatav e-sigaretti vähem kasutada, sest nii võib seade kiirelt ülekuumeneda ja rikki minna.
8. Lae akusid korrapäraselt
Akulaadijat ostes ei tasu kindlasti kokku hoida, sest üldiselt on kallimad tooted kvaliteetsemad kui odavamad.
Odavamad ja mittekvaliteetsed akulaadijad võivad akut kahjustada. Selliste akude kasutamine ei ole soovituslik ja need tuleks koheselt viia ohtlike jäätmete kogumispunkti. Aku kontrollimiseks on võimalik kasutada multimeetrit. Samuti ära kunagi jäta laadivaid akusid järelvalveta.
Veipimine on uus valdkond ning alati võib leiduda defektseid tooteid, seega kui e-sigaret teeb kahtlast häält või käitub imelikult, lõpeta selle kasutamine ja küsi abi poest, kust e-sigareti soetasid.
10. Veendu, et su e-sigareti aku on töökorras
Pildil näidatud e-sigareti akut EI TOHIKS enam kasutada!
PVC ümbris aku ümber võib esmalt lihtsalt kaunistusena tunduda, kuid tegelikult on see üks põhikomponente tagamaks e-sigareti aku turvalisuse. Defektne ümbris pluss ja miinus poolte ümber võib tekitada akul kergemini lühist.
Sellised defektid ilmnevad tavaliselt kui aku on saanud vigastada või maha kukkunud, seega kontrolli alati akut enne, kui selle seadmesse paned.
Ära kasuta ka akut, mille ümbris on lahti tulnud ja see on tagasi ümber keritud!
—————————————————————–
NB! Kindlasti ei piirdu e-sigareti ohutus nende 10 nipiga. Kui sa ei ole päris kindel, kuidas seadet ohutult kasutada, pöördu julgelt müüja poole!
Allikas: http://blog.mtbakervapor.com/top-10-vaping-safety-tips/